Comisia învățătorilor

(Responsabil: inv. Pirvu Georgeta)

În cursul semestrului I  al anului școlar în curs, membri comisiei metodice a învățătorilor au desfășurat o bogată activitate atât în școală cat și în afara acesteia.

Proiectarea activității la nivelul claselor s-a realizat cu scopul dezvoltării de competente, prin însusirea de cunostințe pe baza abordării transdisciplinare și transcurriculare a conținuturilor programelor școlare. De asemenea, s-a ținut cont de noile reglementări elaborate de MEC, precum și de recomandările primite din partea inspectorilor de specialitate.

ma
i mult ...

bradul de craciun bradul de craciun bradul de craciun

Pe parcursul primului trimestru, învățătorii celor două școli au participat la concursuri la nivel național și județean: „Eurojunior”, ”Voinicelul”, "Euroșcolarul", „Olimpicii cunoașterii”, ”Sub Bradul de Crăciun” la care au obținut rezultate foarte bune. Sub titlul „Suntem vecini, putem fi și prieteni”, clasele I și a-II-a a încheiat un parteneriat cu Școală iar începând din decembrie și până la sfârsitul anului școlar, clasa I Brazi participă la proiectul „Micii Ecologiști”.

In cadrul activităților curriculare și extracurriculare, actiunea pedagogică s-a centrat în egală măsură pe formarea competențelor, a capacităților intelectuale de bază, a atitudinilor și comportamentelor dezirabile la elevi, calitatea acestor performanțe asigurându-se prin utilizarea preponderentă a metodelor interactive, activ - participative precum și prin raportarea problematicii la experiențele copiilor.

bradul de craciun bradul de craciun bradul de craciun

Ora deschisă: Vreau să  traiesc printre stele
06-12-2012

poze poze poze poze